Erdélyben Otthon > Helyek > Brassó vára (Cetatea Brașovului)

Brassó vára (Cetatea Brașovului)

   

 Brassó (Brașov) városában, a Cenk-hegy lábánál helyezkedik el..

Brassó városa a 13. században alapították a Barcaság régiójában, és a középkori Erdély egyik legfontosabb kereskedelmi központja lett. A várost körülvevő erődítmények rendszerét a német telepesek, a szászok építették, akik fontos szerepet játszottak Brassó fejlődésében és védelmében. Brassó várának története így elválaszthatatlan a várost körülvevő falaktól és bástyáktól, amelyek a 14. és 17. század között épültek, hogy megvédjék a várost a tatár és a török támadások ellen.

Brassó városának eredeti erődítményrendszere több mint 3 km hosszú falból állt, amelyet 32 őrtorony és számos kapu erősített meg. A falakat különböző védelmi bástyák egészítették ki, amelyek mindegyike egy-egy kézműves céhhez tartozott (például az ácsok vagy a szabók bástyája). A legismertebb bástyák közé tartozik:

A Fehér-torony (Turnul Alb):  Ez a torony a város egyik legmagasabb pontján helyezkedik el, onnan nagyszerű kilátás nyílik Brassóra. A 15. században épült, és a város védelmének fontos része volt, jelenleg múzeum és kiállítóteremként várja a turistákat.

A Fekete-torony (Turnul Negru):  a másik, még megmaradt híres torony, amely nevét onnan kapta, hogy egy villámcsapás következtében megégett és megfeketedett. Jelenleg ebben a toronyban is múzeum található.

A Katalin-kapu (Poarta Ecaterinei):  ez az egyetlen fennmaradt középkori városkapu, és az egyik legszebb építészeti emlék Brassóban. 1559-ben építették, egyben város legjobb állapotban fennmaradt kapuja.

 Brassó vára egykor a Cenk-hegy tetején állt, amely a város fölé magasodott. Bár a középkori vár ma már nem létezik, a hegy környékén található néhány fennmaradt épület és kilátópont, amelyek népszerűek a turisták körében. A hegyre libegővel lehet feljutni, és a csúcsról lenyűgöző kilátás nyílik a városra és a környező hegyekre.

Aki szeretné a városközpontot is meglátogatni, nem hagyhatja ki a Fekete-templomot (Biserica Neagră).  Ez a gótikus templom Közép-Európa egyik legnagyobb temploma, és fontos része Brassó városának és erődítményeinek. A templomot a 14. században építették, de a 17. században tűz pusztította el részben, innen kapta a „fekete” nevet. A hatalmas épületben rendszeresek az orgonakoncertek, ezeket is érdemes felírni a bakancslistára.

Szintén kihagyhatatlan a régi városháza (Casa Sfatului), amely eredetileg a városi tanács székhelye volt. Most eme épület is múzeumként működik, és állandó, valamint vándor kiállítások, oktatási, kulturális programok helyszíne is egyben, naponta 10 – 18 óra között látogatható.

Brassó erődítményrendszere és várának maradványai kivételes történelmi értékkel bírnak, mivel tanúskodnak a középkori Erdély védelmi struktúráiról és a szász városok kulturális örökségéről. A középkori épületek és bástyák a város legnagyobb látványosságai közé tartoznak, évente több ezer turistát vonzanak.

A látogatók az óvárosában sétálva, szűk, macskaköves utcákon barangolva fedezhetik fel a város történelmét és középkori hangulatát. A hegyek, erdők és az épített örökség közelsége teszi Brassót különlegessé Erdély turisztikai kínálatába, remek program lehetőségeket biztosít azoknak, akik érdeklődnek a középkori történelem, az építészet vagy a lenyűgöző panorámák iránt.

kapcsolódó írások

Vélemény, hozzászólás?