Erdélyben Otthon > Kultúra > A fák magukhoz húzzák az esőt

A fák magukhoz húzzák az esőt

Zsidó Ferenc erdélyi író, kritikus, a Székelyföld folyóirat főszerkesztőjének tollából jelent meg „A fák magukhoz húzzák az esőt”  című új regénye.  

Az erdélyi magyar irodalom eme remekműve nem kevesebbet tűzött ki célul, mint azt, hogy megbontsa, megkérdőjelezze a székelység mindenhatóságába vetett hitet, a sztereotípiák egyfajta felszámolását.

Zsidó Ferenc arról is ismert, hogy műveit alaposan előkészíti, érleli: ezt a regényt is négy év kutató, feltáró munka előzte meg. Az író, aki néprajzból szerezte doktori címét, azt nyilatkozta a Marosvásárhelyi Rádiónak, hogy a regény megírása előtt, sok időt töltött különböző székely falvakban, emberek között, beszélgetett az aktuális kérdésekről, problémákról, életről, ezeket pedig ízes tájszólással, hol komolyan, hol humorosan szőtte bele írásába.

Néhányan hasonlóságot vélnek látni a regény főszereplője, Anti és Tamási Áron Ábelje között, igaz amolyan ellentétes értelemben. Ugyanis Anti, a városi legény, kiköltözik egy aprócska székely falúba, abban a reményben, hogy autentikus székely életet él majd, de azzal szembesül, hogy már nem olyan az élet, mint azt gondolnánk: már nem az a csizmát-veregető, Trianont átkozó, székelyhimnuszt daloló pálinkázó, asszonyt verő társadalom él azon a vidéken. Van ott is elvándorlás, internet. És van versengés, önzés, kapzsiság. Van persze némi nosztalgia a múlt iránt, de a változás, a megélhetés felülírja a régi világ értékeit.

A regény nem ítél és nem magasztal: tényszerűen írja le a jelenlegi életet, a székely falúban egyre kevesebben élők életének keménységét, a fiatalok városra, külföldre költözését, a jobb, könnyebb élet keresését.    

A szerző azt nyilatkozta a  kronika.ro – nak ,hogy „szereti a székelyeket, hiszen maga is az, ugyanakkor rühelli a melldöngető székelykedést, aminek manapság van egy divatja. Torzító az az álromantika, ha a nem székelyek egyfajta zárványként, skanzenként tekintenek a Székelyföldre”.

Bár a történet székelyekről szól, mégis úgy érezhetjük, mindannyian benne vagyunk egy kicsit.

A regény a Gutenberg kiadó jóvoltából jelent meg.

kapcsolódó írások

Vélemény, hozzászólás?